Fuzja Przedsiębiorstw


Autor: konsultant | Kategorie: Księgowość 
Tagi: prowadzenie firmy   fuzja  
15 grudnia 2015, 10:37

Fuzja to termin używany w wielu dziedzinach życia. W tym wpisie jednak zajmę się fuzją przedsiębiorstw - terminem używanym w ekonomii.

Proces ten polega na łączeniu się dwóch lub więcej przedsiębiorstw i ich przejmowaniu się tak, by powstał jeden nowy podmiot.

Wyróżniamy 3 rodzaje fuzji:
- fuzję poziomą (horyzontalną),
- fuzję pionową (wertykalną),
- fuzję konglomeratową.

FUZJA HORYZONTALNA następuje wtedy, gdy łączą się przedsiębiorstwa produkujące podobne produkty z tej samej branży. Sprzeciwiają się temu organy antymonopolowe. Dlaczego? Ponieważ taka fuzja ma na celu zwiększenie udziału przedsiębiorstwa w rynku, czy jego skali. Inne cele takiego łączenia się przedsiębiorstw to: chęć redukcji kosztów, podniesienie efektywności czy wzrost bezpieczeństwa.

FUZJA WERTYKALNA to taka, która następuje przy łączeniu się przedsiębiorstw zajmujących się odmiennymi etapami produkcji tego samego produktu. Motywem łączenia się przedsiębiorstw w sposób wertykalny jest zazwyczaj chęć zwiększenia kontroli nad etapami składowymi prowadzonej działalności gospodarczej. Wyróżniamy dwa rodzaje fuzji wertykalnej. Jeden polegający na łączeniu się ze swoim dostawcą, drugi z odbiorcą.

FUZJA KONGLOMERATOWA zachodzi, gdy przedsiębiorstwa działają w zupełnie innych branżach. Cele to wielobranżowość i dywersyfikacja asortymentu produkcji.